Denník pre zdravú pokožku

Ak trpíte ekzémom alebo inými kožnými problémami, ako je citlivá pokožka, akné alebo podráždenie kože, možno poznáte niektoré spúšťače, ktoré môžu odštartovať ich vznik – napríklad príliš veľa slnka, silné mydlá, rôzne potraviny či hoci len stresujúci deň. Konkrétne v prípade ekzému môže ku vzniku prispieť alebo ho spôsobiť celý rad faktorov mimo genetiky, napríklad životné prostredie, fyzické dráždivé faktory a alergény.

Píšuci človek so šálkou kávy

Keďže sa kožné problémy môžu zhoršiť v dôsledku takého množstva aspektov každodenného života, zaznamenávanie do tzv. kožného denníka vám môže pomôcť sledovať spúšťače, ktoré majú na vás a vašu pokožku vplyv. Denník zameraný na vašu kožu vám môže tiež pomôcť pamätať na dodržiavanie prospešných návykov.

Pamätajte na to, že váš kožný denník nemá nahrádzať lekársku diagnózu. Určite sa porozprávajte s lekárom, ak vás čokoľvek na pokožke znepokojuje alebo to má vplyv na váš každodenný život. Pred vykonaním akýchkoľvek väčších zmien vo svojich každodenných návykoch (napr. vyradenie niektorých potravín zo stravy) sa poraďte s lekárom.

Váš osobný kožný denník

Aby ste si udržali motiváciu písať záznamy každý deň, musíte si ako pri akomkoľvek inom denníku nájsť spôsob zaznamenávania informácií, ktorý vám bude vyhovovať. To môže znamenať, že si budete písať poznámky večer pred spaním alebo si zapisovať aktuálne informácie cez deň, prípadne denník v papierovej podobe doplnený o poznámky v telefóne. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob písania denníka, mali by ste sledovať stav svojej pokožky aj udalosti v priebehu dňa, ktoré na vašu pokožku podľa vášho názoru mohli mať nejaký vplyv.

Žena umývajúca si tvár

Fyzické dráždivé faktory

Fyzické dráždivé podnety môžu byť hlavným faktorom prispievajúcim k ekzému a ďalším podráždeniam kože. Zaznamenávanie vecí, ktoré si na kožu dávate, alebo ktoré s ňou prídu do kontaktu, vám pomôže tieto spúšťacie faktory sledovať. Nižšie uvádzame niekoľko príkladov spúšťacích faktorov, na ktoré je potrebné si dávať pozor:

• Mejkap a štetčeky na jeho nanášanie plus ďalšie výrobky na pokožku ako hydratačné výrobky alebo rôzne gély na umývanie, ktoré môžu obsahovať dráždivé látky.
    • Nezabudnite pravidelne umývať svoje štetčeky na nanášanie mejkapu a dodržiavať odporúčané lehoty, kedy je potrebné mejkap vymeniť (maskaru by ste napríklad mali meniť každé 3 mesiace).
  • Výrobky na ošetrenie pokožky ako krémy na ruky alebo telo.
  • Vlasové výrobky, ktoré tiež môžu podráždiť tvár.
  • Pracie prostriedky a/alebo čistiace výrobky u vás doma.
  • Pri oblečení je potrebné venovať pozornosť rôznym typom tkanín.
  • Je takisto dobré sledovať všetko, čo si môžete aplikovať na pokožku a čo pomôže, keď trpíte podráždením alebo vznikom ekzému (vrátane toho, kedy a ako často tieto výrobky používate).

Potraviny

Vznik ekzému či iné príznaky môžu u detí aj dospelých vyvolávať rôzne potraviny. Sledujte potraviny, ktoré jete, a to, či sa u vás objaví nejaká reakcia – vplyv niektorých potravín sa u ekzematikov môže prejaviť niekoľko hodín až dní po ich konzumácii.

Ako u kohokoľvek iného platí, že zdravo sa stravovať je dôležité pre vaše celkové zdravie a dobrý pocit. Môžete sa porozprávať s lekárom alebo dietológom a požiadať o konkrétne odporúčanie, tu je však niekoľko všeobecnejších rád:

• Jedzte čo najviac ovocia a zeleniny – Svetová zdravotnícka organizácia odporúča zjesť minimálne 400 g ovocia a zeleniny denne, pretože ide o vynikajúci zdroj vlákniny, vitamínov a minerálov, navyše tak môžete predísť chronickým chorobám, ako sú niektoré srdcové ochorenia a rakovina.
  • Pamätajte na hydratáciu – dospelým sa odporúča vypiť 6 – 8 pohárov vody (alebo iných nealkoholických nápojov) denne.
Priatelia si pochutnávajú na rýchlom občerstvení

Skôr ako sa rozhodnete vyradiť niektoré potraviny zo svojho jedálnička, mali by ste sa porozprávať s lekárom či alergológom, ktorý vám poskytne odbornú diagnózu a odporučí ďalší postup. Je dôležité pamätať na to, že jedlo nemá vplyv na každého, kto trpí ekzémom alebo inými kožnými problémami, a zmeny v jedálničku nepodložené odbornou diagnózou môžu viesť k závažnejším problémom.

Vedeli ste, že cukor nepatrí k faktorom, ktoré zhoršujú ekzém?

Stres

Stres môže mať vplyv na vašu pokožku a sledovanie spúšťačov stresu a obdobia stresu vo vašom živote môže nielen ukázať, ako by tieto súvislosti mohli ovplyvniť vás osobne, ale takisto pomôcť vám naučiť sa, ako sa s nimi vysporiadať. Kliknite sem pre ďalšie informácie o strese a ekzéme.

Návyky spojené s umývaním a sprchovaním

Je logické, že návyky spojené s umývaním a sprchovaním – to, ako sa staráte o svoju pokožku – môžu prispieť k rôznym druhom podráždenia kože. Je užitočné vedieť, či nejaké zmeny, ktoré ste vo svojich návykoch spojených s osobnou hygienou vykonali, mali vplyv na vašu pokožku. V tomto prípade vám však kožný denník môže takisto pomôcť udržiavať dobré návyky. Vyplatí sa venovať pozornosť napríklad týmto bodom:

• Má to, ako často sa sprchujete, kúpete alebo si umývate tvár, vplyv na podráždenie vašej pokožky?
  • Viete o niektorých mydlách alebo zmäkčujúcich prípravkoch, ktoré vašej pokožke pomáhajú alebo jej prekážajú?
  • Dodržiavate pri kúpaní a sprchovaní správne návyky, ako je používanie teplej namiesto horúcej vody a osušenie kože poklepávaním?
  • Ako často sa dotýkate podráždenej pokožky na tele či na tvári alebo si ju škrabete? Ak sa snažíte to nerobiť, cítite rozdiel?

Nezabúdajte, že kožný denník rozhodne nie je náhradou lekárskej diagnózy; môžete sa však vďaka nemu dozvedieť viac o svojich kožných problémoch a začať s nimi samostatne niečo robiť.