Informácie o zapareninách

Bepanthen si dobre uvedomuje, že nie je nič vzácnejšie než váš malý poklad. Práve preto sa už viac ako 50 rokov venujeme starostlivosti o nádherne jemnú detskú pokožku.

Pokožka najmenších detí je tenšia a jemnejšia než naša a je oveľa citlivejšia. Má takisto vyššiu hodnotu pH, čo zvyšuje jej citlivosť na dráždivé látky. Aj keď sú zapareniny pre vás a vaše dieťa nepríjemné, sú prekvapivo časté a správnou starostlivosťou a prípadne liečbou sa dajú zvládnuť. Ak vaše dieťa trpí zapareninami, nemáte mať prečo pocit, že ste niečo urobili nesprávne – môže sa to stať nám všetkým.

 

Čo sú zapareniny?

Zapareniny sa môžu objaviť kedykoľvek počas obdobia, kedy dieťa nosí plienky. V tomto období sa so zapareninami stretneme u väčšiny detí. Zapareniny sa prejavujú ako sčervenanie, boľavé miesta, opuchy alebo vyrážka na zadočku, stehnách a genitáliách bábätka. Takto postihnutá koža môže byť aj horúca na dotyk.

Dieťa dostáva novú plienku

Riziko zaparenín sa s postupujúcim vekom bábätka mení. Počas prvých dvanástich mesiacov sú zapareniny obzvlášť bežné v dôsledku častejšej stolice a toho, že pokožka bábätiek je tenšia, prestupnejšia a má vyššiu hodnotu pH. Detskú pokožku môžete pomôcť chrániť pred vznikom zaparenín pomocou kozmetického výrobku Bepanthen Baby.

Bepanthen Baby je určená na každodennú starostlivosť o pokožku zadočka a pomáha ho chrániť pred vznikom zaparenín. Obsahuje dexpantenol, ktorý prispieva k obnove prirodzenej ochrannej bariéry citlivej pokožky a udržiava ju jemnú a hydratovanú.

 

Aký vplyv majú zapareniny na vaše dieťatko?

Vaše bábätko môže byť nepokojné a nespokojné – môže plakať, keď sa ho dotýkate alebo ho umývate, a nepríjemné pocity ho môžu v noci často budiť.

Dieťa plačúce pri prebaľovaní

Čo spôsobuje zapareniny?

Najbežnejšou príčinou zaparenín je kombinácia znečistených plienok a trenia. Jemná pokožka malého dieťaťa sa pri kontakte s prirodzenými, ale dráždivými chemickými látkami v moči a stolici narúša a stáva sa podráždenou.

To potom ešte zhoršuje tesná plienka, ktorá sa o kožu otiera, čím ju zbavuje ochranných lipidov, a bráni cirkulácii vzduchu.

Pravdepodobnosť vzniku zaparenín sa zvyšuje, ak vaše dieťatko:

  • Je predčasne narodené
  • Je po očkovaní
  • Je choré
  • Užíva antibiotiká
  • Má hnačku
  • Odstavuje sa od pŕs
  • Má dedičnú náchylnosť na ekzém
Prebaľujúce ruky

Kedy je lepšie zájsť k lekárovi?

Nezabúdajte, že zapareniny z plienok sú prekvapivo bežné a väčšina prípadov rýchlo odznie vďaka správnej starostlivosti. Ak zapareniny pretrvávajú niekoľko dní a vyrážka sa šíri aj mimo oblasť plienky, ak je koža popraskaná a mokvá alebo má dieťa horúčku, môže ísť o príznaky infekcie. Sú pomerne bežné a nemusia byť hneď dôvodom na paniku, určite sa ale poraďte s lekárom.