Štruktúra a funkcia kože

Bez kože by sme to neboli my. Chráni nás pred vonkajším svetom, udržuje našu telesnú teplotu, vytvára kľúčový vitamín D a pomáha nám komunikovať s milovanými osobami. Je však aj citlivá a ak má zostať zdravá, potrebuje našu starostlivosť a pozornosť.

Štruktúra kože

Náš najväčší orgán sa skladá z troch základných častí:

Vrstvy kože
  • Najvrchnejšou časťou kože je epidermis (pokožka) a jej povrchová vrstva stratum corneum, ktorá slúži ako bariéra chrániaca telo pred vonkajšími vplyvmi, ako sú nízke teploty, UV žiarenie alebo mikroorganizmy. Ostatné vrstvy epidermis plnia prevažne funkciu tvorby kožnej bariéry. 
  • Dermis (zamša) je stredná vrstva obsahujúca krvné cievy, ktoré zásobujú vonkajšiu vrstvu. V dermis sa nachádzajú aj vlasové folikuly, potné žľazy a nervové zakončenia. 
  • Hypodermis (podkožie) je najhlbšia a najsilnejšia vrstva; je to najvyššia vrstva kože, ktorá obsahuje tukové bunky. Tie vytvárajú zásobu energie a umožňujú termoreguláciu ľudského tela.

Funkcia kože

Koža je najväčším orgánom nášho tela a plní množstvo funkcií. Jej hlavnou úlohou je ochrana, napríklad pred vplyvmi okolia ako trenie, chemické látky a infekcie a tiež pred škodlivými UV lúčmi. Okrem ochrannej funkcie je koža takisto naším najväčším zmyslovým orgánom a prostredníctvom nervových zakončení v koži dostávame množstvo informácií o okolitom svete. Prostredníctvom nej vnímame teplo, chlad či bolesť, ale tiež upokojujúci dotyk priateľov a milovaných osôb.

Rodina na pláži

Ďalšou významnou funkciou kože je regulácia teploty. V koži sa nachádza približne 2 – 5 miliónov potných žliaz a v horúcich klimatických podmienkach dokážeme kvôli ochladeniu tela vypotiť až 10 a viac litrov denne. V chlade sa potom tvorba potu a prekrvenie kože znížia, čo pomáha zachovávať stálu teplotu vnútorných orgánov.